Įmonių katalogas

seklos.jpg

Rinkai tiekiamos elitinės kategorijos sėklos pakuotės ženklinamos baltos spalvos etiketėmis, sertifikuotos ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos sėklos pakuotėsmėlynos spalvos, sertifikuotos kategorijos antros ir trečios (tik linams) reprodukcijos sėklos pakuotėsraudonos spalvos, o komercinės kategorijos sėklos pakuotės ženklinamos rudos spalvos etiketėmis.

K iekvieną pavasarį Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliauTarnyba) darbuotojai itin daug dėmesio skiria dauginamosios medžiagos kokybės tikrinimui specializuotose sėklų parduotuvėse ir turgavietėse.

 

Kaip daiginti sėklas

Norint išauginti daigus, labai svarbu žinoti, kaip padaiginti sėklas. Tarnybos laboratorijoje sėklos daiginamos optimaliomis sąlygomis. Pvz., valgomųjų pomidorų sėkla daiginama 14 dienų +30o C temperatūroje 8 valandas ir +20o C temperatūroje 16 valandų. Namų sąlygomis laikytis tokio temperatūros režimo ne visiems pavyksta, todėl ir sėkla gali dygti ilgiau nei 14 dienų. Jei sėjai naudojama paprastųjų agurkų sėkla, kuri buvo įsigyta ne sėjos metais, būtina peržiūrėti. Paprastųjų agurkų sėklą galima užpilti sūriu vandeniu (30–40 g druskos 1 litre vandens). Sėklas, kurios lieka vandens paviršiuje, pašalinkite, nes dažniausiai tokia sėkla yra nekokybiška. Kitas sėklas išimkite, praplaukite švariu vandeniu ir padžiovinkite. Paprastųjų agurkų sėklą labai tinka 2–3 val. palaikyti šiltoje vietoje + 60o C temperatūroje. Jeigu negalite sudaryti optimalių sąlygų sėkloms daiginti ir daigams auginti, geriau nusipirkti jau išaugintus daigus. Taip sutaupysite laiko ir patirsite mažiau nuostolių.

 

Kas nurodoma etiketėje

Išaugus daržovių kainoms, pastebimai daugiau parduodama ir daržovių sėklos. Žmonės patys nori užsiauginti daržovių. Perkant sėklą reikia žinoti, kad kiekviena fasuotė turi būti paženklinta. Ant daržovių standartinės kategorijos sėklos fasuotės (tai daržovių sėkla, kuri sufasuota nedideliais kiekiais į mažus pakelius), turi būti siuntos numeris, informacija apie augalo rūšį, veislę, prekybos metų pabaigą. Tiekėjas, nurodydamas prekybos metų pabaigą, patvirtina, kad tiekiamos sėklos kokybė atitinka nustatytus reikalavimus. Būna atvejų, kad tiekėjas ant atspausdintos fasuotėje prekybos metų pabaigos datos užklijuoja naują lipduką su nauja data. Tai leistina tik tuo atveju, jei tiekėjas po prekybos sezono pabaigos patikrino sėklos siuntos likučio daigumo rodiklį ir šis atitiko minimalius kokybės reikalavimus. Jeigu abejojama dėl taip paženklintos fasuotės, pirkėjas gali pranešti Tarnybai arba prašyti, kad tiekėjas pateiktų Tarnybos jam išduotą pažymą, jog sėklos kokybiniai rodikliai atitinka reikalavimus. Tiekėjas pats priima sprendimą dėl sėklos likučių patikrinimo. Tarnyba, vykdydama rinkos kontrolę, prekybos vietose tikrina, ar rinkai tiekiama sėkla atitinka nustatytus reikalavimus.

Įsigydami daržovių daigus ar sodo augalus, apžiūrėkite visą augalą – ant jo neturėtų būti jokių kenksmingųjų organizmų pažeidimų ar defektųDaigai, šakniastiebiai, svogūnėliai, gumbasvogūniai ir šakniagumbiai turi būti: tokie, kaip nurodyta etiketėje; sveiki (be puvinio, pelijimo, iššutimo, pašalimo požymių, neapdžiūvę/neapvytę, nepažeisti kenksmingų organizmų ar mechaniškai); vientisi, praktiškai nepažeisti; švarūs; be natūralios paviršiaus drėgmės pėdsakų; gerai išsivystę.

 

Į rinką – tik sertifikuota sėkla

Rinkai gali būti tiekiama: tik sertifikuota javų, bulvių, runkelių, grikių sėkla; aliejinių ir pluoštinių, pašarinių augalų sertifikuota ar patvirtinta komercinės kategorijos (patvirtinimą atlieka oficialioji Europos Sąjungos šalies narės institucija) sėkla; daržo augalų – tik sertifikuota ar patvirtinta kaip standartinės kategorijos sėkla; sodo augalų dauginamoji medžiaga – kai ji yra sertifikuota ar patvirtinta kaip CAC (Conformitas Agraria Communitatis) kategorijos. Be to, tiekiama rinkai dauginamoji medžiaga turi būti paženklinta. Tiekti rinkai savo ūkiuose išaugintos sėklos negalima. Tokią sėklą galima naudoti tik savo ūkio reikmėms.   Sertifikuota sėkla ruošiama ir laikoma siuntomis. Kiekvienai siuntai yra išduodamas Sėklos sertifikatas. Sėklos pakuotės paženklinamos oficialios institucijos etiketėmis. Pvz., kai sėkla išauginta ir sertifikuota Lietuvoje, Tarnyba tokiai sėklai išduoda Sėklos sertifikatą, o kiekvieną fasuotę paženklina oficialiomis Tarnybos etiketėmis. Kai sėkla išauginta ir sertifikuota kitoje Europos Sąjungos valstybėje, ji ženklinama tos šalies atsakingos (įgaliotos) institucijos išduotais kokybę patvirtinančiais dokumentais ir etiketėmis.   Sėklos sertifikatas išduodamas tik sėklų siuntai, sudarytai iš augalų sėklos, kurios veislė įrašyta į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Bendrąjį žemės ūkio augalų rūšių veislių katalogą arba į Bendrąjį daržovių katalogą, o sėklos kokybė atitinka visus nustatytus reikalavimus.

 

 Tik užsėję laukus sertifikuota sėkla išauginsime gerą derlių ir pasieksime puikių rezultatų.

 

Žemės ūkio ministerijos inf.2012-03-06 14:51
Panašūs straipsniai:
Gegužę dar galima suskubti iškasti invazinius Sosnovskio barščius – tai draugiškas aplinkai ir efektyvus metodas
Gydantis miškas: gamtos ir miško terapijos sesija praturtina patirtimis ir įžvalgomis
Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių
Pelenų nauda sode ar darže
Kada rekomenduojama persodinti kambarines gėles

Copyright © Imoniuinfo.lt 2011