Įmonių katalogas

baravykai.jpg

Rudeniui įsibėgėjant visi stengiamės susirinkti kuo daugiau gamtos gėrybių. Neretas patraukiame ir į miškus grybauti. Visgi Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė A. Didžiokienė perspėjaatsargiai su nežinomais grybais, galite apsinuodyti.

Sveikatos problemų gali sukelti tiek valgomi, tiek nuodingi grybai.

Pirmuoju atveju negalavimai yra susiję su virškinimo sutrikimais. Kadangi grybai yra sunkiai virškinamas maistas, žmonės, turintys jautresnę virškinimo sistemą, gali skųstis sunkumu skrandyje, pykinimu, vėmimu ir viduriavimu. Tačiau šie, per keletą valandų po grybų valgymo atsiradę simptomai, neretai praeina savaime per 2-4 valandas.

Sunkius, o kartais ir mirtinus apsinuodijimus sukelia suvalgyti nuodingi grybai. Iš Lietuvoje žinomų apie 400 grybų, nuodingų yra apie 40. Problemų gali kilti prisirinkus mažai žinomų grybų ar valgius nežinia kieno surinktus grybus. Dažniausiai apsinuodijama nuodingą grybą supainiojus su valgomu. Apsinuodijus grybais simptomai dažniausiai pasireiškia ūmiai ir gali būti labai įvairūs.

 

Kada derėtų sunerimti?

Jei po kelių valandų ar net sekančią dieną po to, kai buvo valgyta grybų atsirado pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmai. 

Tai pirmieji ir dažniausi apsinuodijimo nuodingais grybais požymiai. Nors tokie pat  negalavimai gali atsirasti tiesiog persivalgius ar prisivalgius ne nuodingų, bet nevalgomų grybų, liaudyje vadinamų šungrybiais. 

Kiekvienas apsinuodijimas grybais turi būti vertinamas kaip potencialiai pavojingas gyvybei, dėl jo būtina pasitarti su medikais.

Nuodingiausi lietuvos grybai yra žalsvoji ir blyškioji musmirės. Net viename grybe esantis nuodo amatoksino kiekis gali būti mirtinas. Šio nuodo savybės nepakinta verdant, kepant, sūdant, džiovinant ir kitaip juos ruošiant ir konservuojant.

Žalsvoji musmirė (amanita phalloides) - daugiausiai mirčių atnešęs augalinės kilmės nuodas. Šiuose grybuose esanti nuodinga medžiaga amtoksinas pasižymi stipriu kepenų veiklą sutrikdančiu poveikiu. Amatoksinas aptinkami ir kituose nuodinguose grybuose: musmirėje (a. Virosa), smailiažvynėje žvynabudėlėje (lepiota aspera), eglinėje kūgiabudėje (galerina marginata).

Apsinuodijimui amatoksino turinčiais grybais būdingas ilgas latentinis (slaptasis) periodas (6–48 valandos, vidutiniškai 6–15 valandų) kurio metu jokių simptomų gali nepasireikšti. 

Po latentinio periodo simptomai pasireiškia staiga – atsiranda stiprūs pilvo diegliai, nuolatinis vėmimas, vandeningas viduriavimas, troškulys, pakyla temperatūra. 

Ligonis įtaria, kad apsinuodijo grybais, bet po to būna būklės pagerėjimas (paprastai trečiąją parą), simptomai lyg ir praeina. Nors savijauta pagerėja, ligonis nustoja vemti, tačiau laboratoriškai nustatomi sunkaus kepenų pažeidimo požymiai.

Kai simptomai atsinaujina ir žmogus kreipiasi pagalbos, dažniausiai jau būna per vėlu. 

Pacientai dažniausiai miršta dėl ūminio kepenų nepakankamumo bei išsivysčiusių komplikacijų.

Apsinuodijimo grybais komplikacijų galima išvengti, jei pacientas laiku kreipiasi profesionalios pagalbos, tačiau apgaulingos apsinuodijimo eigos dažnai į medikus kreipiamasi pavėluotai.

Pirmąją pagalbą namuose galima suteikti tik pirmosiomis valandomis, o apsinuodijimo simptomai dažniausiai atsiranda tik sekančią dieną. 

 

Įtarę apsinuodijimą grybais, nebandykite  gydytis patys.

Skubiai kreipkitės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą arba pasikonsultuokite su visą parą dirbančiais Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistais telefonais: 8 5 236 2052 arba 8 687 53378

 

Patarimai grybų mėgėjams

Rinkite tik gerai pažįstamus grybus;

Nevalgykite nežinia kieno rinktų grybų. Dažnai apsinuodijama vyresnio amžiaus ir / ar turinčių regos sutrikimų asmenų rinktais grybais;

Nemanykite, kad grybais apsinuodyti turi visi jų valgiusieji. Galbūt patiekale buvo tik vienas nuodingas grybas, kuris pakliuvo tik vienam valgiusiajam;

Kuo vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas), tuo sunkesnis gali būti apsinuodijimas;

Apsinuodijimo požymiai gali atsirasti skirtingu metu, nes juos galėjo sukelti skirtingų rūšių grybai;

Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam žmogui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime turi praeiti per 4-6 val.;

Užsitęsus virškinamojo kanalo sutrikimams, būtina kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus tyrimus galima atskirti persivalgymą nuo apsinuodijimo.

 

Visą savaitę Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rengs akcijas „Apsinuodijimų grybais profilaktika“ Kauno miesto poliklinikose:

Rugsėjo 23 d. 10-12 val. VšĮ Kauno Šilainių poliklinika

Rugsėjo 24 d. 10-12  val. VšĮ Kauno Kalniečių poliklinika

Rugsėjo 25 d. 10-12  val. VšĮ Kauno Šančių poliklinika

Rugsėjo 25 d. 14-16 val. VšĮ Kauno Dainavos poliklinika

Rugsėjo 26 d. 10-12  val. VšĮ Kauno Centro poliklinika

 

Kviečiame sudalyvauti!

 

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro inf.



2013-09-23 10:31
Panašūs straipsniai:
Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių
Pelenų nauda sode ar darže
Kada rekomenduojama persodinti kambarines gėles
Įrankiai statyboms, sodo, parkų priežiūrai
Kaip auginti Sundaville

Copyright © Imoniuinfo.lt 2011