Įmonių katalogas

ec7399a13b55ec24cb_1.jpg

Pelėsiai yra grybai, dažniausiai augantys siūlais, gijomis. Šių mikroorganizmų yra visur: dirvožemyje, ore, natūraliose ir sintetinėse medžiagose, gyvuose organizmuose ir kt. Pelėsiai gali sukelti įvairias ligas, apsinuodijimus ir kitokius negalavimus.

Pelėsiai kenkia sveikataiPatalpoje atsiradę pelėsiai teršia aplinką savo veiklos ir medžiagos irimo metabolitais, grybų sporomis ir atplaišomis, kuriuos pasklidusius ore žmogus įkvepia, o nusėdusius ant maisto suvalgo. Pelėsių išskiriamos medžiagos gali pažeisti beveik visas žmonių ir gyvūnų organizmo sistemas.

Kambariuose įsiveisę pelėsiai gali sukelti kvėpavimo takų uždegiminius procesus, alergiją ar net bronchinę astmą. Su maistu patekę į žarnyną, gali sukelti virškinimo sutrikimus. Labiausiai pelėsiams jautrūs kūdikiai, maži vaikai, nėščios moterys ir žmonės su nusilpusiu imunitetu.

Kodėl atsiranda pelėsiai?  Dažniausiai pelėsiai patalpose atsiranda dėl:

• padidėjusios drėgmės kondensacijos,

• prasto vėdinimo,

• nepakankamo šildymo,

• drėgmės, patenkančios per statybines konstrukcijas,

• tiesioginių saulės spindulių trūkumo.

Šias problemas galima išspręsti sutvarkius stogus ir plyšius, sureguliavus šildymą ir vėdinimą, apgenėjus arti pastato esančius medžius, suremontavus namo lietaus nutekamuosius vamzdžius.

Kaip išvengti pelėsių? Pirmiausiai reikia pašalinti pelėsių atsiradimo priežastį – kondensacinę drėgmę. Drėgmė bute atsiranda, nes skalbiama, džiovinama, gaminamas maistas, laistomos gėlės. Daugelyje butų drėgmė padidėja senus medinius langus pakeitus plastikiniais, o taip pat nesant pastoviai optimaliai temperatūrai ir netinkamai vėdinant.

Patarimai, kaip kovoti su pelėsiais:

1. Intensyviai vėdinti patalpas bent keletą kartų per dieną, ypač virtuvę. Nakčiai patartina palikti praviras vonios duris, kad iš jos išsisklaidytų garai.

2. Kai lauko oro temperatūra žemesnė kaip –10 laipsnių, rekomenduojama patalpas vėdinti trumpalaikiai plačiau atidarant langus. Tai efektyviai sumažina patalpų santykinį oro drėgnumą, bet neleidžia atvėsti daiktų paviršiams.

3. Venkite dažnai ir intensyviai keisti patalpos temperatūrą, jei lauko temperatūra nesikeičia.

4. Dažnai ir kruopščiai valykite patalpas, nes parazitinių rūšių pelėsiai vystosi namų dulkėse, jei jose žymią dalį sudaro odos epitelio atplaišos, naminių gyvūnų plaukai ir įvairios sintetinio pluošto medžiagos.

5. Rūsyje, vonioje ar tualete rekomenduojama visą laiką laikyti degančią šviesą, nes pelėsiai intensyviai auga tamsoje.

6. Atitraukite baldus šiek tiek nuo sienų – kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti po visą kambarį, vėdindamas ir sienas.

7. Sienas dažykite pelėsiams atspariais dažais.

8. Venkite daug vazonių gėlių kambariuose.

Pelėsių šalinimas: Pelėsiai gali būti šalinami cheminiu ir mechaniniu būdu. Pažeistas paviršius pirmiausiai nugramdomas arba nuvalomas specialiais cheminiais preparatais pagal gamintojo nurodytą naudojimo instrukciją. Šių priemonių galima įsigyti specializuotose statybinių prekių parduotuvėse. Šalindami pelėsius, užsimaukite gumines pirštines, užsidėkite apsauginius akinius ir naudokite respiratorių.  Įsitikinus, kad pelėsiai sunaikinti, reikia išdžiovinti sieną ir tada pradėti ruošti sienų paviršių apdailos darbams. Jei cheminėmis priemonėmis nuo pelėsių tepsite ne visiškai išdžiūvusias sienas, pelėsis vėl atsiras.  Pelėsių šalinimo būdai bus neveiksmingi, jei namuose bus drėgna. Per keletą metų pelėsiai vėl išlys.

Naudinga žinoti:  Gyvenamosios aplinkos oro taršos mikroskopiniais grybais tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.  Patalpų taršos mikroskopiniais grybais ir grybų jautrumo dezinfekcinėms medžiagoms tyrimai yra atliekami Botanikos institute.

 

Kauno visuomenės sveikatos centro inf.



2011-05-10 22:11
Panašūs straipsniai:
Kas yra karkasinis namas ir kokie yra šio tipo namų privalumai?
Inžinerinių tinklų klojimas visoje Lietuvos teritorijoje
Statybos įrankių nuoma Vilniuje ir Kaune
Registrų centras: e. aukcionuose išaugo susidomėjimas kelių technika
Medienos gaminiai, lauko baldai

Copyright © Imoniuinfo.lt 2011